Ford, yeni aldığı patent ile direksiyon ve pedallardan kurtulmayı planlıyor.

Otonom sürüşe sahip otomobiller her geçen gün gelişiyor ve yollardaki sayılarını arttırıyorlar. Bir kaç yıl öncesine kadar hız sabitleyicileri sadece premium markalarda opsiyon olarak alabiliyorken; artık adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı gibi ekipmanları c sınıfı otomobillerde bile görebiliyoruz. Bu ilerleyişin içinde ise patenti alınan şeyler bazen bizi fazlasıyla şaşırtabiliyor.

Direksiyonu olmayan, pedalları olmayan, kendi kendine ilerleyen bir otomobilin fikrine henüz çoğumuz hazır değiliz. Ama Ford mühendisleri bu fikirle ilgili patent çalışmalarını tamamlamışlar bile. Aldıkları yeni patent, gelecek Ford modellerinde (tabiki bu pek de yakın bir gelecek olmayabilir) müşterinin isteğine göre direksiyon ve pedalları sökebilme imkanı verecek.

Ford’a göre, sökülüp takıla bilen direksiyon yola fiziksel bir bağlantıyla bağlanacak. Ama bu fikrin yerini tamamen elektrikli bir direksiyonun alması çok yüksek bir ihtimal. Sürücü güvenliği için ise hem direksiyonda, hem de direksiyon takılı değilken konsolda yer alacak 2 airbag bulunacak.

Pedallar için de durum pek farklı değil. Muhtemelen yaylı veya kolay tutturulabilen bir mekanizma ile sökülüp takılacak pedallar da muhtemelen elektrik destekli olacak.

Ford bu patenti 5 Şubat 2016’da, Birleşik Devletler Patent ve Tescil Ofisi’ne sundu ve ofis tarafından 10 Ağustos 2017’de onaylandı. Ancak bu patentle ilgili özellikle altını çizmemiz gereken nokta ise patentin hemen uygulamaya konmak için değil, ileriye dönük bir yatırım olarak alındığı. Günümüzde hala tam otonom sürüşe sahip modeller yollarda değilken; bu seviyedeki fikirleri görmemiz de zaman alacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin