46 yıllık mazisine rağmen her daim ilgi odağı olmayı başaran Volkswagen Passat, yılın 3. çeyreği itibarıyla Türkiye’de olması planlanıyor.

1973 yılında pazara sunulan ve bugüne kadar 30 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Volkswagen’in amiral gemisi Passat yenilendi. Markanın en son teknolojileriyle donatılan Yeni Passat, 0-210 km/s hızları arasında yarı otonom sürüş imkânı sağlayan asistan sistemi “Travel Assist” ve “Kapasitif Direksiyona” sahip ilk Volkswagen modeli olacak.  Yenilikçi aydınlatma teknolojisine sahip LED farlar, 8 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemi Yeni Passat modelinde standart olarak sunuluyor.

Tasarım anlamında ciddi bir değişimin yaşandığını söylemek güç. Görünen, Alman marka tüm modellerinde benzer çizgileri sürdürmeye devam edeceği yönünde. Elbette Volkswagen ID. ile birlikte değişimin ayak izleri fazlasıyla gelecek olacaktır.

Yeni nesil bilgi & eğlence sistemi, Passat’ın Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display” ile birbirine entegre bir şekilde çalışıyor. Dijital Gösterge Paneli önceki nesline göre büyük ölçüde geliştirildi. 11,7 inç boyuta sahip yüksek kontrastlı grafik ekran son derece net ve kaliteli görüntü sağlıyor. Mevcut fonksiyonlar ise bambaşka bir boyuta taşınmış durumda. Yeni özelliklerden biri olan çok fonksiyonlu direksiyondan tek tuşla (“View”) üç farklı gösterge paneli tasarımı arasında geçiş yapılabiliyor. Ayrıca bilgi ve eğlence sistemi üzerinden detaylı ayarlar kolaylıkla ve kişiye özel olarak yapılabiliyor.

Volkswagen, Passat’ın tasarımını belirli kısımları keskinleştirerek daha rafine bir hale getirdi. Ön ve arka tamponlar, radyatör ızgarası ve arka tarafta tam ortada duran Passat logosu yeniden tasarlandı. Bunlara ek olarak yeni LED farlar, LED gündüz farları, LED sis farları ve LED stop lambaları, tasarıma kendine özgü bir hava katıyor. Yeni Passat; Yarış Mavisi, Cam Yeşili ve Deniz Kabuğu Beji gibi renklerde de sunulacak. Yeni Passat’ta 17, 18 ve 19 inç boyutlarına sahip dört yeni alüminyum jant seçeneği de sunuluyor.

Yeni tasarıma sahip çok fonksiyonlu deri direksiyonuyla birlikte Passat, farklılığını ortaya koyuyor. Orta konsolun üst tarafında aydınlatmalı modern bir Passat logosu bulunuyor. Koltuk kumaşı tasarımı, ön panel ve kapılarda kullanılan dekor elemanları da yenilenen diğer özellikler arasında yer alıyor. Vites topuzunun ön kısmında, akıllı telefonlar için isteğe bağlı kablosuz şarj özelliği, geniş bir saklama gözü ve USB girişi bulunuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ambiyans aydınlatma artık 30 farklı renk üzerinden seçim imkânı sunuyor.

KAPUTUNUN ALTINDA SÜPRİZ YOK..

Yeni Passat 1,5 lt TSI 150 PS benzinli, 1.6 lt TDI 120 PS, 150 PS ve 240 PS’lik iki farklı güç seçeneğine sahip 2.0 lt TDI dizel motor seçenekleri ile yollarda olacak. Yeni Passat’ın 150 PS gücündeki 1.5 TSI benzinli motoru, değişken Aktif Silindir Yönetimine (ACT) sahip ve yalnızca 1.500 dv/dk aralığında 250 Nm gücündeki maksimum torka ulaşıyor. Volkswagen, Passat’ın 1.6 TDI motoru ile dizel motorlu serisinin de başlangıcını yapıyor. Motor, 7 ileri DSG ile sunulacak. 250 Nm maksimum tork üreten bu motorla birlikte Passat, saatte 205 km azami hıza erişiyor.

Yeni 2.0 TDI Evo, Passat’ın en önemli yüksek hacimli motorlarından biri haline gelecek. 150 PS güce sahip motor 7 ileri DSG şanzıman ile sunuluyor. Maksimum tork değeri ise 360 Nm’ye kadar çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip 4MOTION teknolojisine sahip, 240 PS gücündeki 2.0 lt TDI seçeneği, Passat serisindeki en güçlü dizel motor olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek ve alçak basınçlı turbo şarjı bulunan çift turbo modülü teknolojisine sahip motor, Passat’ı saatte 247 km azami hıza kadar çıkarabiliyor. 500 Nm gücündeki (1.750 ile 2.500 rpm arasında) yüksek maksimum tork seviyesine sahip motor, standart olarak 4MOTION dört çekişli sistem ve 7 ileri DSG ile donatılıyor. Bu kombinasyon sayesinde yüksek performansa rağmen düşük tüketim değerleri elde edilebiliyor.

YENİ STANDART EKİPMANLAR DİKKAT ÇEKİCİ!

Yeni Passat’ta Trendline ve Comfortline donanım seviyelerinde LED ön farlar ve LED gündüz sürüş farları standart olarak sunulurken, Highline donanım seviyesinde ise “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlar yer alıyor. Highline donanım seviyesindeki bir diğer standart donanım olan kolay açılır bagaj kapağı “Easy Open” sayesinde elleriniz dolu iken arka tamponun altına yapılan ufak bir tekme hareketi ile elektrikli bagaj kapağı otomatik olarak açılabiliyor. Comfortline ve Highline donanım seviyelerinde yer alan sis farları da artık LED teknolojisine sahip. Highline donanım seviyesinde standart sunulan yeni tasarıma sahip LED “High” stop lambaları artık dinamik sinyal özelliğini de içeriyor.


Eylül 2019 itibarıyla ülkemizde olması planlanan yeni nesil Passat, fiyat fayda oranına hizmet eder mi? yanıtını hep birlikte görüyor olacağız. Ancak şimdiden Alman otomobillerin ülkemizde uygulanan fiyat çizgisine bakacak olursak, biraz üzeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin