Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleşen lansman ile birlikte yenilenen 5.nesil Renault Clio, Türkiye yollarına çıkmak için gün saymaya başladı.

Fotoğraflarda her ne kadar makyajlı bir versiyon gibi gözükse de, evet Renault Clio’ya yaklaştıkça özellikle kabin içerisinde değişim muazzam düzeyde. Dış tasarımı hakkında tekrar tekrar C forma sahip aydınlatma grubu diye anlatmak artık anlamsız olacaktır. Ancak genel hatları itibarıyla boyutlarını selefine göre değerlendirmek elbette çok daha efektif olacaktır.

Öncelikle araç bir önceki nesile kıyasla 12 milimetre daha kısa olmasına rağmen yolculara daha geniş iç hacim sunuyor. 391 litre bagaj hacmi ve toplam 26 litre iç istifleme hacmi ile segment rekorlarını altüst ettiği belirtiliyor. Ancak bu farkı ise en net bir şekilde, uzun süre 4. nesile sahip olup, bu araçla deneyim edinenler fark ediyor olacaklardır. Önceki modele kıyasla daha kompakt bir hava yastığı kullanılarak, direksiyona daha şık ve rafine bir tarz kazandırıldı. Daralan direksiyon, sürücünün gösterge tablosunu görmesini kolaylaştırıyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Yeni Clio’da elden geçirilen direksiyon dişli oranının 15,2’den 14,4’e indirilmesi sayesinde, direksiyonun daha hassas ve daha kolay yönlendirilmesi sağlanarak sürücünün direksiyon hakimiyeti artırılıyor. Daha sert ön takım kullanılması ile yol kararlılığı iyileştirilirken, dönüş çapının 10,8 m’den 10,5 m’ye düşürülmesi ise şehir içi manevra kabiliyetini artırıyor.

En iyi kabin içi deneyimi için Yeni Clio, sürücülere daha yüksek bir sürüş keyfi ve konfor sunan  “Smart Cockpit” (Akıllı Kopkit) ile öne çıkıyor. Üst segmentlerde (Megane, Talisman, Espace vb.) mevcut olan MULTI-SENSE ilk defa Clio’da sunuluyor. MULTISENSE’de 3 mod bulunuyor: Eco, Sport, Mysense. Ayrıca ilk defa bir önceki nesilde bulunan premium BOSE müzik sistemi de tamamen yenilenmiş bir versiyonla ve eskisinden daha zengin bir ses deneyimini kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Yeni Clio’da daha modern ve dinamik bir dış tasarım göze çarparken, iç mekanda üst segmente ait teknolojiler göze çarpıyor. “Akıllı Kabin-Smart Cockpit” konseptinin kilit unsuru olan 9,3 inçlik multimedya ekran, Renault’nun sunduğu en büyük ekran olma özelliğine sahip. Yüksek kaliteli malzemeler kullanılan iç mekandaki dikey tablet, kabin içinin modernizmini artırıyor ve ekran okunabilirliğini kolaylaştırıyor. Orta konsol, kapı panelleri, direksiyon ve kol dayama gibi ayrıntılar için sunulan kişiselleştirme paketleri ile herkes Yeni Clio’sunu kendi yaratabiliyor. Gösterge paneli üzerindeki havalandırma çizgisine ait inovatif renk, kişiselleştirme tercihi ile sunulan 8 ambiyans seçeneği sayesinde iç mekan, tamamen kişisel tercihe göre düzenlenebiliyor. Ortam aydınlatma için ise 8 renk seçeneği sunuluyor.

Kaputunun altına geçildiğinde ise yeni nesil üniteler karşımıza gelirken, 2020 itibarıyla da hybrid bir ünitenin de geleceğini ayrıca belirtmiş olalım. Şimdilik içten yanmalı ünitelere bakacak olursak,  65 ile 130hp arasında değişen motor gücüne sahip ünitelerle karşımıza gelecek. Ülkemizde olmazsa olmaz dizel cephesine bakacak olursak, 1.5 Blue dCi dizel motor sistemini sunuyor. Bu motor, nitrojen oksitler (NOx) için en verimli olacak şekilde planlanmış katalitik indirgeme sisteminin (SCR) entegrasyonu sayesinde yeni emisyon standartlarına göre adapte edildi ve geliştirildi. Motor iki versiyonla sunuluyor: Yalın bir sürüş için 85 bg / 220 Nm ve daha dinamik bir sürüş için 115 bg / 260 Nm. 110 km/s hızının üzerine çıkıldığında motor devrini düşüren altı vitesli manuel vites kutusu ve segmentinin en iyisi olan aerodinamiği sayesinde, Yeni Clio Blue dCi özellikle uzun yol sürüşlerinde verimli. Bu arada TCe ünite gelecek dönemde LPG kombinasyonu ile de hayatımıza giriyor olacak.

2019 Ekim itibarıyla Türkiye yollarında yer alacak olan 5. nesil Renault Clio, ciddi bir fiyat politikası ile Almanların tahtını sallamaya fazlasıyla aday gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin