40 yıldan fazladır hayatımızda 7 jenerasyondur var olan VW Golf, yenilenen yüzü ve teknolojileriyle gün yüzüne çıktı.

Ülkemizde kompakt C sınıf modeller arasında ciddi bir yere sahip olan VW Golf 8. nesli ile gün yüzüne çıkmış durumda. Selefine göre çok daha sportif çizgilere sahip olan araç, kimisini üzecek, kimisini de sevindirecek bir ön tasarıma sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Renkler ve zevkler tartışılmaz elbette. C formlu daha keskin hatlı IQ adı verilen aydınlatma grubu ve krom detaylar, aracın kalitesi hakkında az çok bir fikir sahibi olmamız sağlıyor. Ayrıca marka logosunun hemen arkasında yer alan ön ızgaranın artık daha küçülmesi neticesinde, aracın burnunu daha kesin göstermiş durumda. Boyutlar anlamında ciddi bir değişikliğe gidildiğini söylemek güç. Ancak selefinde de yaşam alanları hakkında ciddi bir probleme sahip olmayan modelin yeni jenerasyonunda da yüzler gülecek gibi.

Aracın arkası önü kadar değişime uğramamış olsa da, led IQ stop detayları hiç fena gözükmüyor. Yükleme kapasitesi konusunda marka resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak boyutları düşünecek olursak, 380 litre olan selefinin yükleme hacminin çokta değişmeyeceğini bilmek gerekiyor. Gerçi hybrid modellerde bataryaların konumuna göre, burada oynamalar elbette olması mümkün.

Asıl değişim kabin içerisinde olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz. 8 inc multimedya ekranı ve dijital gösterge ekranları, yeni nesil Voswagen’lerden elbette tanıdık. Keza bir değişime uğrayan yer ise şanzıman ünitesinin tasarımı. Volvo XC40’dan hatırladığımız şanzıman tasarımı, bir çok kimseyi üzecek türden gibi görünüyor. Direksiyon tarafında ise VW Polo direksiyonuna fazlasıyla gönderme yapan araç, kabin içerisindeki ambiyans aydınlatmaları ile premium algısını oluşturmaya başlıyor mu? Sorusunu elbette akıllara getirmiyor değil.

Ünite seçenekleri tarafında  3 mild- hybrid ve 2 plug-in hybrid seçeneklerine sahip olacak olan araç, bu sayede normal bir içten yanmalı benzinli üniteye göre %10 daha ekonomik olacağı marka tarafından belirtiliyor. İçten yanmalı üniteler tarafında ise bildiğimiz 1.0 1.5 TSI benzinli üniteye ek olarak 1.6 TDI üniteler karşımıza geliyor olacak. Her ne kadar bildiğimiz ünite olarak isimlendiriyor olsak da marka, dizel ünite üzerindeki katalizor de yer verdiği geliştirmeler neticesinde %17 daha verimli olduğunu belirtiyor.

Günümüzde 240.000 TL bandında seyreden güncel 7.5 olarak adlandırılan Golf, yenilenen yüzüyle 19 Aralık itibarıyla satışa çıkıyor olacak. Fiyat etiketi konusunda ise 300.000 TL bandı rahatlıkla görecek olan aracın Türkiye gelmesi ise biraz zaman alabilir ne yazık ki.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin