Fransız otomobil üreticisi Renault, Önümüzdeki yıl Geneva Motor Show’da gün yüzüne çıkacak.

B sınıfın kurucularından Renault Clio, 5. nesil ile önümüzdeki yıl Geneva Motor Show’da 5. nesil ile karşımıza çıkacak.  Elektrikli bir güç aktarma sistemi seçeneği ve temel yarı otonom sürüş destek özelliklerinin yeniliklerinden bir kaçı olduğu, yurt dışı kaynaklar tarafından belirtiliyor.

Yeni Clio, geliştirme maliyetlerini azaltmak için mevcut aracın CMF-B platformunun güncellenmiş bir versiyonunu temel alacak. Bu, 0.9 litrelik üç silindirli turbonun revize edilmiş bir versiyonu ile birlikte yeni turboşarjlı 1,3 litre dahil olmak üzere, alışılagelmiş benzinli motorların bir dizi tedarik edileceği anlamına geliyor. Dizel ünite yani dCi tarafında ise, henüz bir açıklama ne yazık ki resmi olarak yapılmış olmasa da, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere bu motorun ithal edileceğini düşünenler arasındayım.

5. nesil Clio ile ilk kez mild-hybrid 48V sistemine yer verileceği, bu gelişmeninde Renault’un B segmentinde önemli bir sıçrama anlamına geldiğini belirtmek gerekiyor. Diğer bir taraftan ise EV yani tamamıyla elektrikli bir üniteninde yer alıp almayacağı henüz belirtilmedi ancak, bugün C hatchback gibi otomobillerin gelecek yıl tamamıyla elektrikli üniteye sahip olacağını düşünücek olursak, açıkçası düşük menzil dahi olsa Renault’un B sınıfında bu alanı çok boş bırakacağını sanmıyorum. Özellikle gelişen batarya teknolojileri ve Renault’un da elektrikli otomobiller hakkındaki geçmişini göz önüne alacak olursak, seneye olmasa da 2020 itibarıyla yer alacağını ben açıkçası kesin gözüyle baktığımı net bir şekilde ifade edebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin