Kimin aklına gelirdi ki

Porsche, geçtiğimiz Ekim ayında yeni Panamera’nın, E-Hybird adını verdikleri ‘çevreci’ versiyonunu tanıttı. Model herkesin beklentisinin aksine büyük bir başarı elde ederek yeni Panamera satışlarının %60’ını ulaştı.

Porsche, Panamera’da iki farklı hibrit versiyon sunuyor. Bunlar, Panamera 4 E-Hybird ve 680 beygirlik Panamera Turbo S E-Hybird modelleri. Ucuz olan versiyon 462 beygir gücünün yanında tamamen elektrikli olarak gidebileceği 50 km menzil sunuyor. Güçlü versiyon ise buna ek olarak 680 Hp, 850 Nm tork, 0’dan 100’e 3,4 saniyede çıkarak maksimum 310 km/s hıza ulaşma yeteneği ve bunlarla beraber istediğinizde ulaşabileceğiniz 3 lt/100km yakıt tüketimi sunuyor. Modelin diğer detayları için haberimizi okuyun.

Henüz giriş yapmadığı Amerika ve Çin pazarları, Panamera için en büyük pazarları oluşturuyor. Bunlarla beraber Avrupa’daki başarısını devam ettirebilirse hibrit otomobillerin tarihinde çok büyük bir başarıya imza atmış olacak.

Bloomberg’e konuşan Panamera model yöneticisi Gernot Doellner, “Müşteri talebi tahmin ettiğimiz %10-15’in çok üstünde” dedi. Bunun temelinde modelin Avrupa’daki vergi avantajı yatıyor. Bu avantaj modelin pastadakini payını Belçika’da %90’a, Fransa’da %70’e çıkarırken Almanya için bu oran %25 seviyelerinde.

Otomobil üreticiler artık ülke yönetimlerinin artan baskılarıyla beraber elektrik üzerine ciddi miktarda para harcıyorlar. Her geçen gün daha fazla elektrikli veya elektrik destekli modelin haberini hazırlıyoruz. Ama bunların hepsinin içinden bu kadar büyük bir başarıyı Porsche gibi büyük bir spor otomobil üreticisinden görmek oldukça şaşırtıcı. Büyük ölçüde otomobil tutkunlarına hitap eden firmanın müşterilerinden hibrite bu boyutta bir talep gelmiş olması belki de elektrikli otomobillerin zorunluluk olmanın ötesinde gerçekten başarılı olabileceğinin bir göstergesi olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin