2015 yılından günümüze hayatımızda olan Mercedes G serilerinin giriş seviyesi olarak kabul edilen G350, dizel ünite ile Ocak 2019’da yollarda olacak.

Mercedes‘in yeni OM 656 altı silindire sahip dizel ünitesi bu zamana kadar ki en verimli dizel motoru olarak lanse edilirken, 286hp 600Nm tork değerinde bir güce sahip olacağı belirtilmekte. Güç aktarımı için, tork konvertörlü 9G-TRONIC otomatik şanzıman, arazi aracının gereksinimlerini karşılamak için özel olarak kalibre edilirken geliştiriciler, 9 vitesli şanzımanın vites değiştirme ve tepki sürelerini kısaltmak ve G350d‘yi daha canlı hale getirmek için özel bir yazılım uygulaması kullandıklarını belirtiliyor. 9 ileri şanzıman oranı, özellikle düşük motor devirlerinde sürüşü daha sessiz ve daha konforlu hale getirmekle birlikte, aynı zamanda yakıt tüketiminin azaltılmasına da katkıda bulunduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.

Daimler Yönetim Kurulu’nda Grup Araştırmaları ve Mercedes-Benz Otomobil Geliştirme’den Sorumlu Ola Källenius ” Amacımız performansı artırmak ve aynı zamanda gürültü özelliklerini iyileştirmek ” olduğunu vurgu yapmaktadır. Birinci sınıf motorun nitelikleri arasında kademeli hazneli yanma işlemi, iki kademeli egzoz turbo şarjı ve CAMTRONIC değişken valf zamanlaması kullanılır.

 Bu, egzoz sistemini yakıt tüketimini artırmadan ısınmasına olanak sağlar. Bu sayede minimum sürtünme ile, maksimum verim elde edilirken, yıpranma oranını da minimum seviyeye indirmiş oluyor. Nitekim gelişmiş NANOSLIDE silindir duvar kaplaması ayrıca piston / silindir duvar sistemindeki sürtünme kayıplarını azaltır ve yakıt tüketimini azaltmada ayrıca rol oynar.

Yeni Mercedes G350d ile sunulan yenilenen aks sistemi ile, aracın arazi yeteneklerinin sınırları zorlayacak kadar geliştirildiği belirtilirken, çift salıncaklı ön süspansiyonun bileşenleri, bir alt çerçeve olmadan doğrudan merdiven tipi çerçeveye monte edilirken, alt salıncak kemiğinin çerçeveye Z yönünde bağlanma noktaları mümkün olduğunca yukarı konumlandırılmıştır. Bu düzenleme sayesinde asfaltın ötesinde iyi sürüş kabiliyeti sağlar. Arkalarda ise, yeni sert aks her iki tarafta dört arka kol ve bir Panhard çubuğu ile kontrol edilir. Bu da yolda normal sürüşü daha da konforlu hale getirir. 

Yeni ön aks tasarımı sayesinde, G-Serisi’nin yol performansı aynı anda geliştirilirken, yolda “G” konforlu olduğu kadar, çevik ve sürücüye daha iyi bir direksiyon hissi yaşattığı vurgulanıyor. Off-road severlerin oldukça güzel detaylarla karşılaşacağı kesin, ancak elbette günümüz koşullarda, normal fiyatından 3 kat daha fazla para ödeyip, ki burada milyon liralardan bahsediyoruz, Nişantaşı caddelerinde gezmek varken, kim Off Road yapar inanması oldukça güç. Diğer bir taraftan ise, dizel ünitelerin Avupa’da günden güne yasaklanmasına karşılık, Mercedes’in böyle bir atak yapması da şaşırtıcı. Norveç önümüzdeki yıl itibarıyla neredeyse içten yanmalı motorlara veda edecekken, bir çok ülke içinde emsal niteliğinde olacaktır. Gerçi Almanya için ise bu süre 2040 olarak belirtildiğini ayrıca hatırlatmakta fayda var:)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin