Kübik tasarım hatlarıyla dikkatleri her zaman üzerine çekmeye başaran Kia Soul, 2. jenerasyonu ile karşımıza çıktı.

1.Jenerasyon, ülkemizde küçük hacimli dizel ünite ve zengin donanım seviyesinde gelmesine rağmen, Kia Soul pek kimsenin ilgisini çekmemişti. Bunun nedeni hem kübik tasarım, hem küçük hiç hacim ve nispetende olsa marka değeri. Markanın değersiz olduğunu değil, tüketicilerin yüksek otomobil fiyatları çerçevesinde daha iyi alternatiflere yönelmelerini örnek olarak gösterebiliriz.

Los Angeles otomobil fuarında karşımıza çıkan Kia Soul’u, geçtiğimiz günlerde markanın paylaşmış olduğu kısmi fotoğraflarda görmüştük. Tasarımına baktığımızda şimdiden belirtmek isterim ki, araç bir Angry Bird Edition olmuş. Ben ilk gördüğümde gerçekten bir angry bird demeçi bekledim ne yalan söylim. Çünkü değişen far tasarımı grubu ve aracın arkasında yer alan yine stop grubunun tasarımı, bayağı bildiğimiz angry bird karakterlerini andırıyor.

Selefine göre 5 cm daha uzun olan aracın dingil mesafesinin 2-2.5 cm kadar artması nedeniyle, kabin içerisinde farkedilebilir bir genişliğin bize sunulacağını söylemek oldukça güç. Yükleme kapasitesi tarafında ise, aracın uzunluğunun 5cm kadar uzamasının avantajlarını sanırım, yükleme kapasitesinde görmekteyiz. Resmi olmasa da belirtilenler bu aracın maksimum yükleme kapasitesinin 150 litre arttırılarak 670 litre dolayları çıkarıldığı belirtiliyor. Bunda ayrıca yatan arka yolcu koltuklarınında artısı oldukça büyük.

Kabin içerisine baktığımızda orta konsolun tasarımı anlamında ciddi farklılıklar göremiyor olsak da, değişen 10.2 inç multimedya ekranı ilk göze çarpanlardan aslında. Alttan kesik GT deri direksiyon simidi, yarı analog/dijital gösterge ekranı ve son olarak iç aydınlatmalar ile mühendislerin özellikle kabin içerisinde bir hayli çalışmış olduklarını net bir şekilde ifade edebilirim.

Motor şanzıman tarafında ise küçük hacimli dizel ünite hakkında detay henüz sunulmadı. Ancak önceki neslinde yer alan dizel ünitenin bu araçla da geleceğini düşünüyorum. Benzinli tarafta ise, 1.6 ve 2.0 litrelik turbo şarj ünitelere sahip olacak Kia Soul, 6 ileri manual ve 7 ileri DCT otomatik şanzımanla kontrol ediliyor olacak. Kısa süre sonra tamamıyla elektrikli bir ünite ile ayrıca pazara girecek olan Soul’un tasarımında aerodinamikleri korumak adına ufak tasarım oyunları haricinde farklı bir yenilik sunulmayacak. EV ünite hakkında çok daha fazla bilgiyi yakın zamanda paylaşıyor olacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin