Artık kesme işareti taşımıyor

Kia, Yeni Ceed’i Cenevre Otomobil Fuarı’na haftalar kala tanıttı. Modelle ilgili yapılan ilk değişiklik Cee’d ismindeki kesme işaretinin kaldırılması olmuş. Adıyla beraber model de daha pratik bir hale getirilmiş.

Model önceki jenerasyonuna göre artık daha uzun ve daha geniş. Daha köşeli hatlara sahip olan model artık daha sportif gözüküyor. Ön taraftaki ızgara genişletilmiş ve hava kanallar aşağıya çekilmiş. Daha önce GT ve GT Line modellerine özel olan küp şeklindeki gündüz farları ise artık bütün Ceed modellerinde standart olarak sunuluyor.

Öndeki keskin hatlar arkaya doğru devam ediyor. Kalın C sütunundan sonra kavisli bir görünüme sahip yeni LED stoplara geçiş yapıyoruz. Bu yolculukta ise bize 15 inçten 17 inçe kadar değişen boyutlardaki yeni jantlar eşlik ediyor.

Kabine geçtiğimizde Kia, modelin artık daha kaliteli ve ergonomik olduğunu söylüyor. Konsol kullanım kolaylığını arttırmak için hafifçe sürücüye doğru çevrilmiş ve yumuşak dokulu malzeme miktarı arttırılmış. Yeni Ceed 395 litrelik bagaj hacmi sunuyor ki bu rakam, sınıfının öncü modellerinden biri olan Golf’ün sunduğu 380 litrelik hacim göz önüne alındığında oldukça iyi.

Sunulan teknolojilere bakacak olursak, ortada yer alan ekran giriş seviyesinde 5 inç olarak sunuluyor. Sonrasında 7 veya 8 inçlik dokunmatik ekranlar opsiyonel olarak alınabiliyor. JBL Premium ses sistemi de opsiyonel olarak sunulurken, Bluetooth bağlantısı, anahtarsız giriş ve otomatik yanan farlar gibi özellikler standart donanımlar arasında bulunuyor.

Adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanı modelde ilk kez sunuluyor ve ikinci seviye otonom sürüşe giriş yapabilmesini sağlıyor. Ön çarpışma asistanı, arka çapraz trafik uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi asistanlar güvenliğinizi güvence altına alırken akıllı park asistanı da dar park alanlarında size yardımcı olmayı hedefliyor.

Yeni motor seçenekleri

Motor seçenekleri tarafında model içlerinde güncellenmiş 1.0 T-GDi üniteninde bulunduğu dizel ve benzinli seçenekler ile tanıtıldı. 1.0 T-GDi 120 Hp güç sunarken, 1.4 T-GDi motor 140 Hp güç sunuyor. Eski 1.6 atmosferik motorun yerini alan, 1.4 MPi 100 Hp motor daha ekonomik bir seçenek oluştururken dizel tarafında 1.6 litrelik CRDi ünite 115 Hp ve 136 Hp olmak üzere iki farklı güç seviyesinde sunuluyor.

Bütün motorlar 6 ileri manuel şanzıman ile standart olarak sunulurken, 1.4 T-GDi ve 1.6 CRDi seçenekler 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Bu motor seçeneklerinden ve donanım paketlerinden hangilerinin ülkemize geleceği henüz belli değil. Belki ilerleyen tarihlerde 1.0 T-GDi üniteyi de otomatik şanzıman ile görebiliriz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin