Çukurlara bam güm düşmeyecek

Ford, başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın bozuk yollarından korunmak için bir sistem geliştirdi. Yeni Focus’ta sunulacak olan bu sistem çukurları önceden farkederek daha yumuşak bir şekilde geçmeyi hedefliyor.

Yağmur, kar, değişken hava sıcaklıkları ve bazen de ihmaller sonucu oluşan çukurlar otomobillerin jant, lastik ve süspansiyon gibi yürüyen aksamına zarar veriyorlar. Konforsuz bir sürüş ve oluşan hasarlar sonucunda oluşan hem zaman hem de maddi kayıpları azaltacak olan sistem için en başta ödenen para size zaman içinde geri dönebilir.

Çukuru önceden farkeden sistem, süspansiyonun sertliğini ayarlayarak lastiğin çukura daha az düşmesini sağlıyor ve böylelikle çarpmanın sertliğini azaltıyor. Ön tekerlekten sonra tekrar ayarlanan arka süspansiyon ise çok daha iyi tepki vererek bu duruma daha da iyi karşılık veriyor.

Çukur algılama desteği, aktif süspansiyon sisteminin bir parçası olarak sunulacak. Fren, hızlanma, direksiyon açısı ve gövdenin durumunu sürekli olarak gözlemleyen aktif süspansiyon sistemi, milisaniyeler içerisinde süspansiyon sertliği üzerinde değişiklikler yapabiliyor. Sistemin ülkemize gelen Focus’larda sunulup sunulmayacağı henüz belli değil ancak opsiyon listesinde bulunacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin