Yeni BMW X3, görsel olarak yerini aldığı modelden çok farklı gözükmese de, asıl değişiklikler görüntüsünün altında yatıyor.

Premium C-SUV segmentindeki rekabet yeni Audi Q5 ve Volvo XC60 gibi modellerle oldukça kızıştı. BMW’nin temsilcisi X3 ise yenilenen tasarımı ve yeni teknolojileriyle rekabete oldukça sağlam bir giriş yapıyor.

Yeni X3, Kasım ayında 3 farklı motor seçeneği ile satışa başlayacak. 2 litre xDrive20d ve 3 litre xDrive30d dizel motor seçeneklerine, en güçlü versiyon olan M40i eşlik edecek. Benzinli seçeneklerin siparişleri ise Aralık ayından itibaren alınacak. İkisi de 2 litre olan xDrive20i ve xDrive30i, 2018’in bahar aylarında gelecek olan sDrive20i’ye kadar benzinli seçenekleri oluşturacak.

Genel bilgileri verdikten sonra modeli detaylandırmaya başlayabiliriz. Model artan boyutlarına rağmen, yerini aldığı X3’ten 55 kg daha hafif. Bunu 5 Serisi sedan ile paylaştığı BMW’nin yeni CLAR platformuna borçlu. Değişen platformuna rağmen görüntüsünde büyük değişiklikler olmayan Yeni X3, BMW’nin X5’i ilk tanıttığı günden bugüne taşıdığı kaslı SUV görüntüsünü devam ettiriyor.

X3 yeni kasasında 3 farklı donanım seviyesinde sunulacak ve bunlar daha dolu-daha boş yerine farklı karakterler sunacak. Örneğin xLine, alüminyum radyatör ızgarası, trim parçaları ve modele özgü jantları gibi detaylarla yoldan çıkmaya hazır gözükürken, Luxury Line bolca krom ve 2 renkli gövde panelleriyle lükse odaklanacak. Tabi ki bir de her BMW’de olduğu gibi M Sport seçeneğimiz olacak. Daha büyük jantları ve daha kaslı, agresif görüntüsüyle beraber gövde rengi trimler sunulacak. Ana donanım seviyesi seçildikten sonra modeller opsiyonlar ile zenginleştirilecek.

Bütün bunlara rağmen X3’ün dış görünüşü önceki versiyondan çok farklı gözükmeyebilir. En başta da söylediğimiz gibi değişikliklerin büyük çoğunluğu görüntüsünün arkasında saklanıyor.

5 Serisi’nden alınan teknoloji

X3’ün CLAR platformunu, 5 Serisi ile paylaştığını söylemiştik. X3, 5 Serisi’nden sadece üstüne oturduğu şasiyi değil beraberinde pek çok teknolojiye de alıyor. İlk bakışta 5 Serisi’nden tanıdık gelen direksiyon ve hekzagonal göğüs tasarımıyla beraber, malzeme kalitesi ve işçilik gibi detaylar da taşınmış. Bolca kullanılan yumuşak malzemeler, deri ve bunların işçiliği önceki modele göre büyük ölçüde ilerlemiş.

BMW artık pek çok modelinde olduğu gibi X3’te de LED aydınlatma grubunu standart olarak sunuyor. Head-up display, akustik ön camlar, 8 farklı koku sunan klima sistemi, BMW Professional Navigasyon sistemi, havalandırmalı koltuk ve arka yolcuların üstüne uzanan panoramik sunroof gibi özelliklerden oluşan uzun bir opsiyon listesi sunuluyor.

Opsiyon listesinde bulunan ve yine 5 Serisi’nden taşınan bir özellik de yarı otonom sürüş sunan Personal Co Pilot. Sınıfında öncü olan bu sistem, Sürüş Asistanı Plus opsiyonuyla beraber direksiyon ve şerit Kontrol asistanı, şerit değiştirme asistanı, çarpışma önleme özellikli şeritte tutma yardımı, yanlış yön uyarısı ve karşıdan gelen trafik uyarısı gibi güvenlik sistemlerini de sunuyor.

Yeni BMW Connected sistemi, kişisel planlarınızı otomobilinize taşıyor. Randevularınızı düzenlediğiniz sistem, navigasyon üzerinden gerekli hesaplamaları yaparak, hedefinize zamanında ulaşmanızı sağlamak amacıyla yola çıkmanız gereken zamanla ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Buna ek olarak akıllı telefon ve saat uygulamarıyla, otomobilizin camlarını, korna ve uzun farlarını kontrol edebilme imkanı sunuyor. Kablosuz şarj ve otomobilde bulunan Wi-Fi hotspot gibi özellikler de sürüş sırasında telefonunuzu şarj edip internete bağlı kalmanızı sağlıyor.

En büyük yeniliklerden biri de 5 ve 7 Serisi’nde sunulan, BMW’nin yeni Display Key’i. Küçük bir akıllı telefon gibi olan anahtar, otomobilinizle ilgili kalan yakıt, menzil ve kilit durumunu gösteriyor. Ama, en çok dikkat çeken özelliklerden biri olan kumanda üzerinden park işlemini gerçekleştiremiyor.

Bir SUV’den bahsederken arka yaşam alanına ve bagaja değinmeden olmaz tabiki. Arka koltuklar normal sürüş sırasında arkada bolca yaşam alanı sunarken, 40:20:40 oranında katlandıklarında 550 litrelik bagaj hacmini 1600 litreye çıkarıyorlar. Bu hacim koltuklar dik haldeyken yeni Q5 ve Mercedes GLC ile aynıyken, Jaguar F-Pace’ten 100 litre daha az. Önceki X3’ün bagaj hacminden memnun olan kullanıcılar içinse bir değişiklik olmayacak çünkü bu hacim, önceki X3 ile aynı.

X3 için bir ilk: M40i

X3’ün tarihinde ilk kez bir M Performance modeli sunuluyor. 3 litrelik twin turbo motora sahip model, 360 Hp güç ve 500 Nm tork sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlayan model kendisine özel süspansiyon ayarlarına, M fren sistemine, değişken oranlı spor direksiyona, M Sport egzoz sistemine, 20 inç jantlara, M aerodinamik pakete ve launch control özelliğine sahip 8 ileri şanzımana sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin