SUV ve crossover segmentlerine olan rağbet artarak devam ediyor. Volvo da pazardan payını almak için XC40 ile bizlerle.

İsveçli firmanın hali hazırda iyi bir itibarı ve sadık bir müşteri kitlesi var. Ama kompakt SUV segmentinde tasarım ve özelliklerin yanında fiyat da önemli bir yer tutuyor. XC40’ın tasarımı rekabetin yüksek olduğu segmentte Volvo’ya gerekli başarıyı sağlayabilecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz.

XC40’ın tasarımı, büyük abileri XC60 ve XC90’dan detaylar taşısa da, bunları daha atletik ve kompakt bir gövdeye aktarıyor. Ön yüzde karakteristik ızgara ve “Thor çekici” LED farlar bizi karşılıyor. Arkada ise C şekilli stop grubu yine firmanın karakteristik detaylarından. Ama sertçe yükselen arka cam çizgisi gibi detaylar modele özgü.

Volvo, XC40’ın teknolojisini 60 ve 90 modellerinden aldığını söylüyor. Bunun en büyük kanıtlarından biriyse kabin. Konsol aynı 9 inçlik ekran tarafından domine ediliyor. 12.3 inçlik dijital kadranlar temel versiyon olan Momentum modellerinde bile standart olarak sunuluyor.

LED farlar, 18 inç jantlar, aktif hava filtreleme sistemi, 2 bölgeli klima ve arka park sensörü standart sunulan diğer özellikler. Firmanın güvenliğe verdiği önemin etkisi olarak, acil fren sistemi gibi özellikler de standart donanım listesinde yer alıyor.

R-Design donanım seviyesinde parlak siyah tasarım detayları, siyah tavan, elmas kesim ya da mat siyah jantlar, deri ve nubuk kombinasyonundan oluşan döşeme, daha sportif koltuklar geliyor. Listenin tepesindeki Inscription’da ise tamamen deri koltuklar, elektrikli bagaj kapağı, ahşap detaylar ve kristal cam vites topuzu ekleniyor.

Sonraki opsiyonlarda 21 inçe ulaşan jant seçenekleri, 1,200 wattlık Harman Kardon ses sistemi ve yarı otonom sürüş sunan Pilot Assist bulunuyor.

Avrupa pazarı için şimdilik 3 benzinli ve 2 dizel ünite sunuluyor. Giriş seviyesi ve önden çekişli olan T3, 154 HP gücünde ve hem manuel hem otomatik şanzıman ile alınabiliyor. T4 ve T5 de aynı motoru kullanıyor ancak, 187 ve 247 HP güç sunuyorlar. İkisi de sadece AWD ve otomatik şanzıman ile satın alınabiliyor.

Dizellerin giriş seviyesinde 148 beygirlik D3 ünite yer alıyor. D3 çekiş ve şanzıman olarak bütün seçenekleri sunarken, 187 beygirlik D4 sadece AWD ve otomatik alınabiliyor. Daha ekonomik 3 silindirli motorlar ve hibrit versiyon ilerleyen tarihlerde listeye eklenecek. Ülkemize ise bu seçeneklerden hangilerinin geleceği henüz belli değil.

XC40 konseptini daha önce incelemiştik videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin