Toyota ile ortak geliştirilen %100 elektrikli SUV ile Subaru da EV dünyasına adım attı.

Japon üretici Subaru, son dönemde Toyota ile birçok konuda ortaklık yapıyor. Genelde insanların aklına ilk olarak Subaru BRZ ve Toyota GR86 geliyor ancak artık yeni bir ikili daha var: bz4X ve Solterra.

Genel merkezi Tokyo’nun Ebisu bölgesinde yer alan Subaru logosunu taşıyan Solterra, dizayn olarak platform kardeşine benzese de ön bölüme yapılan minik dokunuşlar araca “Subie” havası katmış. Genel olarak köşeli hatların domine ettiği dizayn aslında EV modellerinde alıştığımız fütürizmi çok da taşımıyor – ki şahsen bu, bence iyi bir şey.

Kokpiti de güncel Subaru modellerine benzerlik gösteren otomobilin bazı detayları ise Toyota ile ortak parçaları gözler önüne seriyor. Örneğin çeşitli tuşlar, direksiyon göbeği gibi detaylar Subaru’nun yardım aldığı diğer Japon üreticiden tanıdığımız detaylar.

Solterra’nın yaklaşık 2.020 kg ağırlığındaki gövdesinin hareket almasından ise her biri bir aksa yerleştirilmiş olan iki elektrik motorları sorumlular. Tanesi 80 kW yani 108,8 bg güç üreten bu ikili toplamda 160 kW güç (yaklaşık 218 bg) sağlıyor. Subaru tork değerini açıklamamış fakat dört çeker elektrikli SUV de XV, Forester gibi Subaru’larda gördüğümüz X-Mode özelliğine sahip.

71,4 kWh’lik lityum iyon batarya, Japon standartlarına göre 285 km menzil sunuyor ve 150 kW hızlı şarj imkânı da sağlıyor. Subaru’dan gelen bir açıklama yok fakat 150 kW şarj, aşağı yukarı yarım saate doluluğun %10 seviyesinden %80’e ulaşması anlamına geliyor.

Uzunluğu 4.690 mm, genişliği 1.860 mm, yüksekliği ise 1.650 mm olan Solterra’nın jant seçenekleri ise 18 ile 20 inç arasında değişiyor.

Boyutları itibarıyla XV ile Forester arasına koyabileceğimiz yeni Solterra’nın Türkiye’ye geliş tarihi şu an için bilinmiyor. Fiyatlara baktığımızda XV’nin 419-469 bin TL arasında; Forester’ın ise 711-780 bin TL arasında değişen rakamlar görüyoruz. Sizce Solterra ne kadar fiyatla gelir?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin