2018 yılında modelin Avrupa’daki son satışları yapılacak.

Subaru Almanya, 2018 yazından itibaren Avrupa için WRX STI üretiminin durdurulacağını doğruladı. Avrupa’da geçirdiği 17 yılın sonunda model, Avrupa yollarına ve fanatiklerine veda ediyor.

Subaru Almanya yöneticisi, Christian Amenda, sıkı emisyon regülasyonlarının STI’ın ayakta kalmasını imkansızlaştırdığını söyledi. Amenda, “WRX STI uzun ve başarılı bir motor sporları geçmişine ve küçük de olsa oldukça sadık bir fan kitlesine sahip. Ama gittikçe sıkılaşan emisyon regülasyonları böyle bir atlet için çok fazla, firmanın üretimi durdurmaya karar vermesinin nedeni de bu.” dedi.

Dünya çapındaki ününe rağmen WRX STI, 2011 yılından bugüne Almanya’da sadece 859 adet satmış. Ülkemizde de durumu çok farklı değil diye biliyoruz. 2.5 litrelik motoru, vergilerimiz ve muhtemelen yakıt fiyatlarımızla da beraber, burda da efsanevi satış rakamlarına sahip değildi. Bunlarla beraber, Subaru’nun diğer pazarlarda da modelin satışına devam edip etmemeyi değerlendirdiğini biliyoruz.

Yeni jenerasyon bu problemlerden kurtulmak için bir çeşit elektrik desteğiyle dönüş yapabilir. Böyle bir hareketi fanatikleri nasıl karşılar bilmiyoruz ama, Mitsubishi Lancer Evo gibi tamamen piyasadan çekilmemesi için bu tarz değişkilikler modelin son şansı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin