Şasinin daha fazlasına hazır olduğunu düşünüyorlar

Polo‘nun R versiyonuyla ilgili fikirler yeni değil. Son bir kaç jenerasyonda fanatikleri, VW’den Polo’nun R versiyonunu bekliyorlar. Beklentiler ise sonunda kısmen de olsa karşılanacak gibi gözüküyor.

Firmanın şasi geliştirme departman müdürü Karsten Schebsdat ile konuşan Autocar, Polo’nun daha güçlü ve daha performans odaklı bir versiyonunun hazırlanacağını söylüyor. Ama bu model ‘R’ logosunu taşıyacak kadar ileriye gitmeyebilir.

“Otomobil yüksek hızlı virajlarda bile çok stabil, kesinlikle daha fazla kapasiteye sahip.” diyen Schebsdat, şasinin daha fazlasını sunabileceğini düşünüyor.

Daha önce Alman firmanın çeşitli Polo R prototipleri oluşturduğunu ve test ettiğini biliyoruz. Schebsdat’ın açıklamalarını da bunlar ile bağdaştırırsak daha güçlü ve daha performans odaklı bir versiyonun yolda olduğunu söyleyebiliriz. Peki ama bu model gerçekten bir ‘R’ versiyonu mu olacak yoksa sadece biraz daha güçlü, daha hafif, ince ayar yapılmış bir GTI mı olacak?

Bu noktada VW’nin satış stratejileri konuya dahil olacaktır. Daha güçlü ve 4 çeker bir Polo GTI, performans ve eğlence söz konusu olduğunda büyük abileri Golf GTI ve Golf R’ı muhtemelen geride bırakacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi VW bu fikre pek sıcak bakmayabilir. VW bu noktada gücü kısmak ya da sadece önden çekiş ile sınırlamak gibi stratejiler izleyebilir.

Evet Golf, boyutları ve günlük kullanıma uyumu ile Polo ile aynı sınıfta değil ama konu R ve GTI gibi performans odaklı versiyonlar olduğunda insanlar performans ve keyif için pratiklikten ve konfordan taviz verebiliyorlar. Bu da Polo R’ı büyük abilerine karşı ciddi bir rakip haline getirebilir.

VW Polo testimizi izlemek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin