Uzun süredir beklenen çift kavrama opsiyonu sonunda geldi

MINI, 3 ve 5 kapılı modelleri için yeni 7 ileri çift kavrama opsiyonunu duyurdu. Sürüş keyfini arttırmak için dizayn edildiği söylenen DCT opsiyonu, MINI’nin uzun süredir kullandığı tork konvertörlü otomatik şanzımanlardan kurtulabilmesini sağlayacak. Burada tork konvertörlerinin kötü olduğunu söylemiyoruz. Tork konvertörlü şanzımanlar daha dayanıklı, kavramanın bitmesi gibi problemleri yok, ama çift kavramanın değişim hızlarına ulaşamadıkları bir gerçek.

MINI, 2 yağ soğutmalı kavramının kullanıldığını söylediği şanzımanda diğer çift kavramalarda olduğu gibi tek vitesler için bir kavrama, çift vitesler için diğer kavrama kullanılıyor ve sonraki vites her zaman hazırda bekletilmiş oluyor. Bu da vites değişim hızlarının minimuma inmesine imkan sağlıyor.

Sistem ayrıca start/stop sistemini destekliyor ve opsiyonel olarak sunulacak GPS desteği alındığında konuma göre vites değiştirme aralıklarını seçebiliyor. Yeni şanzıman BMW modellerine benzer bir vites topuzu taşıyor. Bu topuz vites konumuna göre yer değiştirmek yerine, vites değişiminden sonra konumunu koruyor. Yine BMW’lerde olduğu gibi harici bir park butonu bulunuyor ve sport moduna kolayca geçilebiliyor.

1 Yorum

  1. Bu şanzıman yeni Megane 4 – 1.2 versiyonlarda kullanılan EDC (Alman Getrag üretimi) 7DCT300 kodlu ıslak kavrama. Oldukça kaliteli ve sorunsuz bir ünite.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin