Mercedes ME uygulama kullanıcıları başta olmak üzere, sim kart gömülü yeni tip araçlara BTK engeli geldi.

Uzaktan park sistemi olsun, aracın bilgilerini telefonla çağırma yada uzaktan herhangi bir fonksiyonu kontrol edebilmek olsun, aracın içerisinde yer alan sim kart modülü aracılığı ile iletişim sağlanarak bu komutlar gerçekleştiriliyordu.

Mercedes ME carviser

Marka, araç sahiplerine iletmiş olduğu resmi yazıya istinaden;

T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (“BTK”) tarafından alınan karara göre; araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde SİM kart kullanılması halinde; söz konusu SİM kartların, Türkiye’de mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş işletmecilerden temin edilmesi ve ilgili sunucularının (server) mevzuata uygun olarak Türkiye’de bulundurulması şartı getirilmiştir.

Hâlihazırda Mercedes me connect hizmetlerimiz, yurtdışındaki GSM operatörlerinden sağlanan SİM kartın dolaşımda olmasıyla (roaming) sağlanmaktadır. BTK’nın kararı doğrultusunda hizmet sunulabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmakta olup gerekli altyapı sağlanana kadar Mercedes me connect hizmetlerinin sunumu 15.01.2019 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır.

Şirketimiz Mercedes-Benz Türk A.Ş., BTK’nın işbu kararı sebebiyle Mercedes me connect hizmetlerini sunamaz hale geldiğinden; hâlihazırda tarafı olduğunuz Mercedes me connect Hizmetlerinin Kullanımına Dair Kullanım Koşulları’nı (“Sözleşme) ve Sözleşme kapsamında sağlanan Mercedes me connect bilgi ve telematik hizmetlerini Madde 8.2 uyarınca işbu Fesih Bildirimi’nin tebliği tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olacak şekilde sona erdirdiğimizi bildiririz. Kullanıcı hesabınızı ayrıca Mercedes me portal üzerinden giriş yaparak silebilirsiniz.

Mercedes me Adapter hizmetleri, işbu fesih bildiriminden etkilenmemektedir. Bu bağlamda ilgili hizmetlerin aracınız için uygulanabilirliğini Mercedes-Benz yetkili servislerinde kontrol ettirerek talep etmenizi tavsiye ederiz.

Yürürlükteki mevzuat değişikliği nedeniyle oluşan bu zorunlu ve bağlayıcı uygulama için göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Bu hizmetin sonlandırılması ve diğer tüm sorularınız için bize Mercedes-Benz İletişim Hattı (444 62 44) aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Bu opsiyonlara sahip olan kullanıcılar ve elbette kullanabilmek adına ekstra para ödemiş olan araç sahipleri başta olmak üzere, tutarların geri alınıp alınamayacağı konusunda bir çok forum ve başlık altında şimdiden toplanmış durumda. BTK son dakika kararla güncel IMEI sahipleri için bir ara kapı bırakır mı bilinmez. Ancak bir çok marka olsun bu gömülü sim kart modülü neticesinde durumdan etkilenecek gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin