Kia Stinger GT

Koreli markanın tasarım şefi, EV6 GT’nin bu görevi üstleneceğine işaret etti.

2017 yılında BMW 4 Serisi Gran Coupé modeline rakip olarak geliştirilen Kia Stinger, Koreli üreticinin peşinde olduğu prestiji markaya getirse de satış grafiklerinde pek parlak bir tablo çizememişti.

GT versiyonu 3.3 litrelik turbo V6 motorundan 373 bg güç üreten Stinger’ın satıştan çekileceği düşünülüyordu ancak Kia, sürpriz bir şekilde 2020 yılında sportif sedanını makyajladı.

Her ne kadar estetik operasyonu Stinger’ın yaşam süresini artırmış olsa da iddialara göre Kia, hibrit ve elektrikli modellerin imalatı için düzenleyeceği Sohari tesisinde Stinger üretimini önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde durduracak.

Kia’da tasarım şefi olarak görev yapan Karim Habib, Autocar’ın Los Angeles Otomobil Fuarı’nda Stinger ile ilgili sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Stinger, ruh olarak yaşamaya her zaman devam edecek. Bence yeni EV6’da ondan bir parça var. Biliyorsunuz EV6 GT’yi de üretiyoruz ve o, Stinger’ın temsilcisi olacak.”

İki modeli yan yana görmeniz için fotoğrafları hemen aşağıya koyuyoruz:

Kafanız karıştı, değil mi? Karim Habib de böyle düşünenler için cevabını şöyle düzenlemiş:

“Stinger, Kia için yepyeni bir yol açtı. Sportif görünüm ve hassas sürüş dinamikleri, Stinger sayesinde Kia markasını akıllara getirir oldu ve EV6 GT de bu yoldan gidecek.”

Kia Türkiye, kısa bir süre için Stinger’ı 2.0 litrelik T-GDI motoruyla ithal etti ancak düşük talep dolayısıyla aracın satışını durdurdu.

İlk tanıtıldığında 490.000 TL’ye satılan sportif sedan şu anda satılsa sizce fiyatı ne kadar olurdu? Yeni tanıtılan C200 4Matic Edition 1 AMG incelememizde aracın fiyatının 977.000 TL olduğunu söylemiştik. Benzer fiyatlarda olsalardı Kia Stinger’ı tercih eder miydiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin