Kia,özellikle Avrupa pazarında hatırı sayılır bir Niro satış rakamı yakalamışken, tamamen elektrikli modelinin üretilmemesi sanırım düşünülemezdi.

Paris otomobil fuarında bir diğer görücüye çıkan araç ise, Güney Kore’li otomobil üreticisi Kia’nın e-Niro olan %100 elektrikli ilk otomobili oldu. Marka yetkililerinin belirttiğine göre, 2018 sonuna kadar 200.000’den fazla %100 elektrikli otomobilin yollarda olacağı ve bu rakamın 2020’ye kadar 1 milyon rakamlarına ulaşacağı marka tarafından ön görülmüş durumda. Sonuç itibarıyla bu duruma kayıtsız kalmayan Kia, e-Niro ile özellikle iddialı menziliyle pazardaki pastadan büyük bir pay almak için kolları sıvamış gibi görünüyor.

Teknik detaylar öncesinde..

Aracın tasarımı doğal olarak Niro ile benzer noktalar taşıyor gibi gözükse de, yakından dikkatlice bakıldığında özellikle ön yüz ızgaraları, tampon çizgileri, aydınlatma grubunun geri doğru uzanması, aslında her bir noktasında, bir el işçiliğinin yer aldığını gösterir nitelikte. İlk dikkat çeken iki detaydan biri ön ızgaranın yerine artık aerodinamik bir kapak yer alırken, aracın ön göğüsüne doğru kıvrılması, rüzgar tribünü testinde cd olan sürtünme kat sayısının düşürülmesi için ve buna bağlı olarak rüzgara karşı olan direncin bir an önce araç üzerinden atmak için, mühendisler tarafından bir çalışma yapıldığı gösterir nitelikte(0.29cd). Diğer bir husus ise, tampon üzerindeki ve gün ledlerini çevreleyen mavi hat tasarımı, aracın bir elektrikli araç olduğunu haykırır şekilde 🙂 ki kaldı ki, ön ızgara üzerindeki şarj soket girişini sanırım anlatmaya gerek yok.

Aracın profiline baktığımızda, selefine göre marşpiyel üzerinde yine ön tekerden gelen rüzgarı absorbe edip, yine tahliye etmek için rüzgar kanallarının yer aldığını görmekteyiz. Aslında gölge oyunu gibi gözükse de, ortadan kesen krom detayın kanalı iki parçalı direnç tahliye alanı gibi ayırdığını görebilmekteyiz. Aracın arkası ise, Niro’nun neredeyse aynısı. Tamponun girintileri haricinde, selefinden hiç bir farkı yokken neredeyse, crossover olması itibarıyla biraz daha yüksek göründüğünü net bir şekilde ifade edebiliriz. Unutmadan, aracın bagaj kapasitesinin 451 litre olduğunu belirtmekte fayda var.

Kabin içerisine baktığımızda, direksiyon ve sürücü konsolunda herhangi bir değişiklik bulunmazken, selefine göre en büyük değişimin şanzıman kontrol ünitesinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Aracın dışında kullanılan mavi renk hat detaylarının trimlerde de kullanıldığı gözükürken, 6 adet kabin içi aydınlatmanın da bizlere sunulacağını belirtmekte fayda var. (mavi,beyaz,gri,kırmızı,altın,yeşil). Fütüristik iç dizayna, orta konsolun tam ortasındaki 7inc’lik multimedya ekranı ayrıca eşlik ettiğini görmekteyiz.

Kia e-Niro Avrupa pazarına en yüksek pil kapasitesi olan 64 kWh lithium ion polymer ile gelecek olup, tek şarjlar tam 485km menzile sahip olacağı belirtilen diğer detaylar arasında. Hızlı şarj ünitesi kullanıldığın 42 dakika şarj sonucunda %20 olan mevcut değerin, %80’lere ulaşabileceği belirtilmekte. Görünen o ki, şarj konusunda kullanıcıların biraz sabırlı olması gerekecek. 0-100’e 7.8 saniyede  ulaşan e-Niro, 64 kWh pil ile eşleşen 204ps (201hp) motor 395NM tork güç üretirken, aracın önden çekişli olduğunu belirtmekte fayda var. Sürüş modları olan Normal,Eco,Sport ile sürücüsüne seçenekler sunarken, bu elbette şanzıman kademelerine müdahale edeceği için, direkt olarak menzili etkileyeceğini bilmek gerekiyor.

2018 sonu itibarıyla Avrupa pazarında satışa sunulması planlanan e-Niro, 7 yıl (100.000mile / 160.000km ) batarya garantisiyle geleceği ulaşan bir diğer detaylar arasında. Benim fikrimi soracak olursanız. Toyota ciddi bir adım atmazsa, özellikle TR tarafında en ulaşabilir ilk %100 elektrikli crossover aracı olmaya aday gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin