3.4 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ve 750 Nmlik tork değeri ile üretilmiş en güçlü ve en hızlı M5.

Haftalardır sızdırılan bilgilerden, test edilirken yakalanan fotoğraflarından ve BMW’nin paylaştığı videolardan sonra yeni M5 sonunda bizlerle. Önceki M5’te kullanılan 4.4 litrelik bi-turbo V8’in güncellenmiş halini taşıyan yeni M5, 600 HP güce ve 750 Nm tork değerine sahip. Bu değerler eski versiyonda 575 HP ve 675 Nm idi.

Eklenen güç ve yapılan geliştirmeler sayesinde yeni M5 0’dan 100 km/s hıza 3.4 saniyede çıkıyor ve elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s hıza ulaşabiliyor. Limitör kaldırıldığında ise bu rakam 305 km/s’e yükseliyor. Güç 8 ileri otomatik şanzımanla 4 çeker sistemine iletilirken; 4 çeker sistemi 3 farklı çekiş seçeneği sunuyor. 4WD, 4WD sport ve 2WD seçeneklerine sahip olan sistem, aynı otomobilde herşeye sahip olabilmenizi sağlıyor.

Dışarıdaki değişiklikler ise bu zamana kadar gördüğümüz diğer M modellerinden farklı değil. Normal 5 Serisi’ne göre daha agresif ön ve arka tamponlar, genişletilmiş çamurluklar, arka difüzör ve 4 çıkışlı egzoz sistemi ile modelin daha sportif görünmesi sağlanmış.

19″ jantlar standart olarak sunulurken, Michelin Pilot Sport Cup lastikler ile sarılmış 20″ jantlar opsiyonel olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan karbon seramik fren sistemi, sağladığı fren performansının yanında normal sistemden 23 kg daha hafif. Ağırlıktan bahsetmişken 1850 kg ağırlığa sahip yeni M5, önceki modelden yaklaşık 90 kg daha hafif.

Kabinde ise güncellenen direksiyon, koltuk ve döşemeler modele daha sportif bir hava katıyor. Kırmızı çizgilerle çerçevelenmiş karbon fiber trim standart olarak sunuluyor. Start-stop butonu ve kulakçıklarda kullanılan kırmızı renkler yeni detaylar arasında.

Yeni M5’in avrupa satış fiyatı 117,900€’dan başlıyor. Dünya çapında sadece 400 tane üretilecek olan First Edition versiyonu için ise 19.400€ fazladan ödemeniz gerekiyor. İlk siparişler Eylül ayından itibaren alınacak ve teslimatları önümüzdeki yıl bahar aylarında yapılmaya başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin