2016’da ilk kez gün yüzüne çıkan Hyundai Ioniq, 2. nesilde yer verilen tasarım ve teknik detaylarıyla kendisinden söz ettirecek gibi gözüküyor.

2016’da ülkemize plug-in hybrid versiyonu ile giriş yapan Hyundai Ioniq, o dönem tek olan en donanımlı paket ile birlikte ülkemize giriş yapmış ve en oldukça da iyi bir fiyat etiketiyle meraklılarının karşısına çıkmıştı. Elbette şuanda gelinen noktada artan vergi ve döviz kuru neticesinde hiç bir otomobil fiyat etiketinde bulunan rakam etmiyor.

Yenilenen Ioniq ile birlikte bir takım güvenlik ve sürüş destek sistemlerinde değişikliğe gidilmiş durumda. Nitekim değişiklik bunlarla sınırlı değil. Artık geliştirilmiş bir batarya teknolojisine sahip olan aracın menzili de buna bağlı olarak artmış durumda. Her şey bir kenara tasarım işte bu sefer olmuş dedirten cinsten. Evet renkler ve zevkler tartışılmaz ancak hem aracın dışı, hem aracın içerisinde yer verilen yeni detaylar aracı daha olgunlaştırmış gibi gözüyor.

Ülkemizde yer almasa da, 28kWh batarya kapasitesine sahip selefi artık geliştirilerek 38,3kWh kapasitesine yükseltmiş. Bu da WLTP verilerine göre %36 daha fazla enerji ile toplamda 292 kilometre yol alabileceğine işaret ediyor. 100kW destekli bir istasyon ile ortalama 55 dakikada %80 şarj seviyesine ulaşan aracın ayrıca kullanıcı tercihine göre iki adet daha ünite seçeneği ile tercih edilebiliyor olacak.

Hybrid ve Plug-in Hybrid seçeneklerine de sahip olabileceğiniz aracın içten yanmalı ünite katında 1.6 litrelik T-GDI bildiğimiz Hyundai ünitesine sahip olacak. 105hp 147nm tork güç üreten bu dört silindirli ünite 1.56kWh kapasitesine sahip batarya ile ekstradan 43hp 173nm tork güç sağlamış olacak. Ayrıca unutmadan 6 ileri çift kavramalı bir şanzıman kombinasyonu ile yer alacağını belirtmiş olalım.

Yeni nesil Hyundai Blue Link teknolojisi ile aynı Mercedes ME’de olduğu gibi, aracı uzaktan çalıştırma dahil, belli başlı fonksiyonları akıllı telefonlar aracılığıyla kontrol edilebilmesine olanak sağlayacak. Ayrıca konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi için, tüm yeni IONIQ modelleri kapsamlı bir Hyundai SmartSense teknoloji paketi ile donatılmıştır. Bu üstün sürücü destek sistemi, sürücüleri yoldayken olası tehlikelerden korumak için sürekli olarak aracın etrafındaki ortamı izler. Şerit takip, yaya algılama, kör nokta uyarı, çarpışma önleyici gibi bir çok özelliğin standart tüm araçlarda yer alacağı belirtilmekte.

Genel tasarımı ise özellikle yenilenen ön panjur ve aydınlatma grubu fazlasıyla dikkat çekici. Nitekim tamamıyla elektrikli olan versiyonda bir soğutmaya ihtiyaç duyulmadığı için, ön kapak tasarımından, hangi aracın bir EV olduğunu net bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Arka tasarımda ise stop grubu ve arkadaki siyah şeritte değişikliğe gidilmiş olunsa da, çarpıcı detaylar aracın önünde yer alan detaylar kadar baskın değil. Kabin içerisinde ise, ambiyans aydınlatmaları elbette gözden kaçmıyor. Asıl dikkatleri üzerine çeken detay ise, vites ünitesinin bulunduğu alan yer alan touch pad benzeri alanın, fazlasıyla Mercedes‘i anımsatmış olması. Yeni dijital multimedya ekranı ve sürücü bilgisayarı hakkında ise deneyimlemeden bir şey söylemek güç. Yıllardır değişmeyen Hyundai direksiyon, bu araçta da kendini özletmemiş ve yerini hemen almış.

Ülkemize ne zaman giriş yapacağı henüz net belirtilmiş olunmasa da, 2020 yılı bir model olacağını ön görecek olursak, Eylül 2020 gibi en geç ülkemizde olabileceği tahminini yürütmek yanlış olmayacaktır.

HALA İZLEMEMİŞ OLAMAZSINIZ;

Hyundai Ioniq Test Sürüşü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin