Honda’dan sonra Ford tarafından da bir tesis daha kapatılacağı resmi olarak duyuruldu. Peki Brexit konusu daha ne kadar devam edecek? Yanıtı oldukça zor.

Honda’nın geçtiğimiz aylarda içlerinde Türkiye’nin yer almış olduğu kapatacağı tesisler arasında yer alan İngiltere’de ki Swindon fabrikasından bu kez Ford’ta nasiplenmiş gibi gözüküyor. Marka her ne kadar Brexit ile bir alakası olmadığını belirtse de, ağırlaşan ticari koşullar ve pazar daralması, nihayetinde gelişen ekonomi savaşları en büyük sebep gibi gözüküyor.

Marka tarafından yapılan açıklamada ““Avrupa’da güçlü ve sürdürülebilir bir Ford şirketi oluşturmak, küresel motor üretim ayak izimizi gelecekteki araç portföyümüze en iyi şekilde hizmet etmek için ölçeklendirme ihtiyacı da dahil olmak üzere bazı zor kararlar vermemizi gerektiriyor” yer verilirken, değişen müşteri taleplerine paralel olarak, kendilerininde değişmesi gerektiği, bu nedenle teknolojiyi daha efektif kullanabilmek adına, maliyetleri ve sürdürülebilirliği tekrardan gözden geçirdiklerini belirtiyorlar.

Tesis şu anda Ford Focus ve Fiesta ST’de bulunan ve ikisi de ABD’de satılmayan 1,5 litrelik üç silindirli EcoBoost motorunu üretiyor. Fabrikadaki alanın bir kısmı, Jaguar ve Land Rover için V8 motorlarının yapımında da kullanılıyor, ancak bu motorun Eylül 2020’ye kadar devre dışı bırakılmasıyla Bridgend büyük ölçüde kullanılmayacak. Bu kararın Bridgend’de çalışan 1.700 işçi üzerinde büyük bir etkisi elbette olacak. Ancak Ford tarafında, çalışanlarının başka iş bulmalarına yardımcı olmak için ayrıştırma programı adı altında bir çalışma gerçekleştireceği belirtiliyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin