Dizel ünite sevenleri üzecek haber bu kez Honda cephesinden geldi. Marka 2021 yılı itibarıyla Avrupa’da dizel üniteye son vereceğini açıkladı.

Elektrifikasyonun küresel pazarda inanılmaz yükselişi ve hükümetlerin elektrifikasyona teşvik vermesi ve son olarak batarya maliyetlerinin artık düşmeye başlaması, markalarında radikal anlamda bazı tercihler yapmak zorunluluğunu doğurmuş durumda. Dünyanın en çok satan SUV modeli Honda CR-V’nin özellikle Amerika pazarında yer aldığı fiyatı ve %100 elektrikle hareket eden otomobillerin fiyatlarına öylesine göz atıldığında dahi, nihai kullanıcının aklında elektrifikasyon fikri yaratmıyor değil.

Geçtiğimiz aylarda Honda CR-V Hybrid ile karşımıza gelen marka, en son Frankfurt otomobil fuarında da elektrifikasyona ne denli önem verdiğini açık ve net göstermişti. Diğer bir taraftan İngiltere ve Türkiye’de bulunan fabrikaların kapatılmasını geçtiğimiz aylarda duyuran marka, o zamanda elektrifikasyon nedeniyle bu adımları attığını yinelemişti. Brexit konusu direkt bir etken olmasa da, muhtemelen marka için son damla olmuştu. Ancak tabi ki değişen pazar koşulları, gelecek için markanın sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor. Kısa vadede olmasa da, uzun vadede Honda Civic Hybrid ve Honda Jazz gibi araçlarda bunların neticelerini göreceğimize kesin gözle bakmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin