Station wagon araçlar üzerindeki algı ülkemizde kırılır mı bilinmez. Ancak hem station olup, hem arazici genlerine sahip bir otomobil ilgi görür mü diye sorarsanız? Neden olmasın..

SUV pazarının günden güne büyüdüğü, bütçesinin daha kısıtlı daha şehir otomobillerine yönelmek isteyenlerin Cross pazarına yöneldiği günümüzde, eğer kabin içi hacimde sizin için ön plandaysa, işte bu station wagon tam size göre.

Tasarım anlamında çok fazla söyleyecek çok bir şey yok. Yeni tasarım dili hakkında geçtiğimiz Ford Focus lansmanında çekmiş olduğum Vlog’da belirtmiş olduğum gibi, özellikle arkadan bakıldığında çağırışımlar uyandırıyor olsa da, genel hatları üzerinden değerlendirdiğimizde, araç hakikaten jilet gibi. Her ne kadar ülkemiz koşullarında station wagonlara ihtiyatlı davranıyor olsak da, benim SW otomobillere ne denli bayıldığımı açıkçası belki de buradan ilk kez belirtiyor olacağım.

Araca dönecek olursak kabinin içi, dışı kadar ilgi uyandırıcı değil ne yazık ki. Gerek multimedya ekranı, gerek direksiyonu, gerekse sürücü dijital gösterge ekranı biraz demode gibi gözüküyor olsalar da, bütünlük anlamında uyum bence günü kurtarır. Teknik detaylara gelecek olursak, Vlog’da da belirtmiş olduğum gibi sadece bu station araçlarında arkalarda bağımsız süspansiyon bulunmakta.Yükleme kapasitesinin maksimum 1635 litreye ulaşan aracın  motor tarafında ise, Ford’un EcoBoost 1.0 ve 1.5 litrelik üniteleri kullanılıyor olacak. Dizel tarafında ise 1.5 ve 2.0 olmak üzere iki ayrı ünite ile karşımıza gelecek olan Ford Focus Active Wagon, 6 ileri manual ve 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla kontrol ediliyor olacak.

Rakamsal olarak değerlere baktığımızda ise,

125 PS 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motoru  4.8 l / 100 km

150 PS 1.5 litrelik EcoBoost benzinli motoru  5.3 l / 100 km

120 PS 1.5 litrelik EcoBlue dizel motoru  3.5 l / 100 km

150 PS 2.0 litrelik EcoBlue dizel motoru 4.4 l / 100 km 

Roelant de Waard, Pazarlama Satış ve Servis Başkan Yardımcısı “Ford SUV satışları, Ekim ayında yıllık% 19’dan fazla büyüdü ve SUV’lar artık Avrupa’da satılan beş Ford aracından birden fazlasını oluşturuyor. Bu nedenle bu tip active wagon tarzı araçların müşteriler için daha cazip bir SUV tarzı seçenek sunuyor” ifadesinde bulunmuştur. Artan Suv/Cross pazarında ki ilginin, artık daha kalabalık aileler tarafında bu tip araçların radarına girecek gibi gözüküyor. Fiyat konusunda henüz resmi bir rakam sunulmuş değil ancak 200.000 TL bandında seyredeceğini söylersek, sanırım hayalcilik olmaz gibi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin