Ford’un yeni Focus üzerinde çalıştığını ve modelin önümüzdeki yıl içinde tanıtılacağını biliyoruz. Yeni olan ise modelin sadece güncellenmeyeceği ve yeni seçenekler sunacağı.

Ürün yelpazesi oldukça geniş olan Ford’un çok büyük bir eksiği var ‘crossoverlar’. Ford’un sadece EcoSport adını verdikleri B sınıf bir crossover modeli bulunuyor ve ülkemize gelmiyor. Pek çok pazarda Kuga ve Edge modellerinin altında crossover veya SUV modeli sunmayan Ford büyük bir pazarı kaçırıyor.

Bu durumun çözümü ise yeni Focus ile başlayacak bir akım olabilir. Yeni Fiesta’da Vignale, ST-Line, Titanium gibi farklı modeller sunan Ford, sadece donanımı değil modellerin özelliklerini de değiştirmeye başladı. Aynı yaklaşımı Focus’a da taşımaya hazırlanan firma Vignale gibi lüks bir seçeneğin yanına, ‘Active’ olarak geçecek ve tam olarak bir crossover olmasa da pazardan pay almaya çalışacak bir versiyon daha ekleyecek.

Ocak veya Şubat 2018’de tanıtılacak

Focus da pek çok model gibi Kuzey Amerika ve Avrupa piyasası için 2 farklı model sunuyor. Ford’un Global Pazar Müdürü Jim Farley, Avrupa versiyonunun Ocak veya Şubat ayında tanıtılacağını ve yaz aylarında satışa çıkacağını söyledi. Yeni Focus’un Avrupa versiyonları Almanya’da, Amerika versiyonları ise Çin’de üretilecek.

Focus şu anda Avrupa piyasasında Golf, Astra ve Octavia gibi modellerin arkasında dördüncü sırada yer alıyor. Modelin üçüncü jenerasyonu olan güncel Focus makyaj görmesine rağmen 7 yıldır piyasada ve yaşına göre yılın ilk altı ayındaki 119 bin adetlik satışıyla oldukça iyi rakamlar sergiliyor.

Yerine gelecek olan model daha büyük bir platformda üretilecek ve daha büyük platform ile iç hacmin kayda değer miktarda artması bekleniyor. Dizayn olarak ise Ford’dan bir devrim beklememeniz gerektiğini söylememiz gerekiyor. Motor seçeneklerinde muhtemelen 1.0 EcoBoost ünite giriş seviyesi olarak sunulacak ve dizel motor seçenekleri revize edilerek yeni modele taşınacak.

kaynak:Motor1.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin