Ana Sayfa En Yeniler Daha kolay bir drift için Ford Performance’tan elektronik el freni

Daha kolay bir drift için Ford Performance’tan elektronik el freni

0

Ford Performance, Focus RS’te sunulan ‘Drift mode’una destek nitelendiği bir opsiyon ile karşımızda.

Tamamen yeni olan ve bir seri üretim otomobilinde ilk kez karşılaştığımız sistem, elektronik olarak çalışıyor ve ralli otomobillerindeki hidrolik el frenini taklit ediyor. Orta konsol ile sürücü koltuğu arasına yerleştirilen alüminyum el freni kolunu çektiğinizde, arka diferansiyele giden kavramalar sistemden ayrılıyor ve hidrolik basınç ile arka tekerler kilitleniyor.

Konunun tam ortasında söylememiz gereken bir şey var ki, Ford bu opsiyonun sadece pist kullanımı için uygun olduğunu söylüyor. Yani önümüzdeki günlerde Youtube ve çeşitli sosyal mecralara düşecek olan video ve kaza haberlerinde Ford, kesinlikle sorumluluk kabul etmeyecek.

Sistem elektronik ama nasıl gerçek bir hidrolik el freni gibi çalışıyor?

Öncelikle sistem Drift Mode’u hazırlayan ekip tarafından hazırlanmış. Anlaşılan Ford Performance’ın içinde 4 teker drifti seven ciddi bir ekip bulunuyor. Sisteme dönmek gerekirse, sistem hidrolik bir el freni için gereken yeni fren hattı, yeni kaliperler gibi bütün eziyetli işleri atlayıp tamamını yazılım üzerinden hallediyor. Yukarıda da anlattığımız gibi kolu çektiğinizde, Focus RS’in bilgisayarları arka diferansiyeli sistemden ayırıp, ABS modulü üzerinden arka tekerlekleri hidrolik olarak kilitliyor. Sonuç ise 4 çeker sistemine hiç zarar vermeyen bir hidrolik el freni sistemi.

İşin içinde Focus RS, Ford Perfomance ve drift varsa Ken Block dahil olmadan da olmaz tabi. Drift Stick’in testlerinde yer alan Ken Block sistem için, “Bence Ford Performance’ın müşterilere oldukça büyük açılı drift yapabilmeleri için yöntemler sunuyor olması çok güzel, kesinlikle otomobili sürmesi daha eğlenceli hale getiriyor.” dedi.

Drift Stick, Amerika’da $999 fiyat etiketine sahip ve otomobilin garantisini bozmadan sonradan takılabiliyor. Sadece 2016-2018 Focus RS’lere uygulanabilen sistem, OBD-II portu üzerinden sisteme bağlanıyor. Bu bağlantı sayesinde yeni eklenen USB portu, sistemden veri alabilmenizi ve yeni kalibrasyon ayarlarını yükleyebilmenizi sağlıyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin