2013 yılından günümüze küresel piyasalarda özellikle tasarımıyla ses getiren BMW i8, Nisan ayı itibarıyla bizlere veda ediyor olacak.

Konsept haliyle ilk karşımıza geldiğinde Plug-in Hybrid Dizel ünite kombinasyonu ile gelen araç, küresel pazara 3 silindirli 1.5 litrelik bir ünite ile 2013 yılında ilk kez karşımıza çıkmıştı. Özellikle kelebek formlu açılan kapıları neticesinde fazlasıyla dikkatleri üzerine toplayan araç, marka yetkililerinde belirtmiş olduğu üzere o dönem ” Elektrikli bir otomobilin nasıl sportif olabileceği ” tanımı olarak karşımıza gelmişti.

Ancak işler verimlilik konusuna gelince, işler hiçte öyle hesaplandığı gibi gitmedi. Her ne kadar 2018 yılında batarya ve yazılım geliştirmeleriyle 55 kilometre menzile ( EV mode ) kavuşan araç, markanın iNext gelecek vizyonu ile artık rafa kalkmaya hazırlanmış durumda. ix4 crossover gibi modellerle önümüzdeki Nisan ayında karşımıza çıkacak olan marka, bu esnada da i8 modeline elveda diyor olacak.

Her ne kadar elveda gibi gözükse de, sıra dışı tasarımdan vazgeçilmeyeceğini düşünecek olursak, i8 modelini M serilerinde görme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Tamamıyla elektrikle hareket eden modellerin ciddi performans sergilediği pazarda, BMW tarafında işler hiçte kolay olmayacak gibi gözüküyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin