Volkswagen Türkiye Otomotiv Sanayi ve Ticaret AS olarak kayıt yaptıran marka, Manisa’da kuracağı fabrikada yeni nesil Passat ve Superb’i üretim bandına alacak.

Resmi gazetede de tescillenmesi sonrası artık Manisa konusu kesinlik kazanmışken, yurt dışı kaynaklar 2022 itibarıyla Volkswagen’in Manisa fabrikasında üretim bandına çıkaracağı araçlarında artık iyiden iyiye netleştiğini belirtiyor.

Skoda tarafında ise Passat alt yapısını kullanması ve yeni nesil Passat’ın da Manisa’da üretim bandına çıkacak olması, Skoda’nın Çek fabrikasındaki üretimini de kaydırmış durumda. Yeni nesil Skoda Superb ve VW Passat Türkiye topraklarında üretilerek, Rusya ve Orta Doğu pazarına Manisa’dan yola çıkıyor olacak. Yıllık 300.000 adet üretimle ülke ekonomisine de en direkt olarak etki edecek olan marka, Türkiye pazarındaki hakimiyetini de daha da sağlamlaştırmış olacak.

Türkiye’de oluşan pozitif ekonomik koşulların, marka tarafında Türkiye’yi seçmelerinde büyük etken olduğunu belirtilen yetkililer, 2022 yılı itibarıyla üretime başlayacaklarını ve İzmir’in 40km kuzeyinde konumlandırılacağını belirtiyorlar. Son kullanıcı tarafında fiyatlara yansıması olur mu sorusuna olumlu yanıt vermek güç. Nihayetinde Türkiye’de üretilen diğer markalara bakıldığında, önemli bir teşvik olmadığı sürece oldukça güç. Ancak netice olarak ülkenin istihdam ve ekonomisine katkısı yadsınamaz elbette.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin