Geçtiğimiz senelerde Recep Tayip Erdoğan, yerli otomobil konusunda taleplerini yinelemiş ve kendi tabiriyle bir babayiğit aradığını ifade etmişti.

Sonrasında Koç Holding ve Vestel gibi firmaların konsorsiyumu ile bir giriş sağlanmıştı. O sıra hatırlarsınız, yurt dışında SAAB markasıyla anlaşılıp, alt yapısı üzerine yerli otomobilin çıkılması üzerinde oldukça sıkı tartışmalar ve meblağlar ağızdan ağıza dolaşmıştı. Nitekim neticesinde de herhangi bir gelişme olmamıştı.Ancak, bir iki gün önce yerli otomobil tarafında ilginç bir gelişme yaşanarak, Vestel markasının Türk Patent kurumuna başvuruda bulunduğu aracın tasarım örnekleriyle haber olmuştu.

Şimdi Sıkı Durun!

Marka resmi bir açıklama yaparak, böyle bir durumun söz konusu olmadığı ancak desteklerinin hala devam ettiğini belirterek tasarımın bağımsız olduğu ile ilgili bir yazı ile açıklamada bulunmuştu. Türk Patent Kurumu üzerinden hesap açarak 09 Ekim tarihli ilgili bültene ulaşmayı denedik. Sonuç mu? 🙂 (Bu arada sizde bu link üzerinden üye olarak 09 Ekim tarihli verilere ulaşabilirsiniz. Dosya Boyutu: 129MB)

187. sayfa 126 sıra numarada yer alan 2018/05294 dosya numarasına bakmakta fayda var.

Vestel Resmi Açıklaması ;

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.
Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar-Ge ekibi ile 8 Ar-Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır.
Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir.
Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.
Saygılarımızla,
Zorlu Holding

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin