A woman drives a car in Saudi Arabia October 22, 2013. A conservative Saudi Arabian cleric has said women who drive risk damaging their ovaries and bearing children with clinical problems, countering activists who are trying to end the Islamic kingdom's male-only driving rules. Saudi Arabia is the only country in the world where women are barred from driving, but debate about the ban, once confined to the private sphere and social media, is increasingly spreading to public forums too. REUTERS/Faisal Al Nasser (SAUDI ARABIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT)

Suudi Arabistan Kralı Salman, bugün ulusal televizyonda kadınların otomobil kullanmalarını yasaklayan kanunu kaldırdıklarını açıkladı.

Bu hareket aniden gerçekleşmiş olmasa da, Suudi Kral yaptığı açıklamada yasanın kaldırılmasının ülkenin uluslararası saygınlığını arttıracağını umduklarını söyledi. Ayrıca kadınların otomobil kullanmaya başlamalarıyla, iş hayatında da daha etkin olmaları ve dolaylı yoldan ekonomiyi olumlu etkilemeleri bekleniyor.

Kadınların tam olarak trafiğe çıkabilmeleri için yönetmelik ve yasalarda pek çok değişiklik yapılması gerekiyor. Kadınların ehliyet alması ve kurslara katılabilmesini sağlayacak yönetmeliklerin tamamlanmasının ne kadar süreceği bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin