Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı açılış töreninin ardından, 21 Aralık 2016 sabah 07.00’den itibaren araç trafiğine açıldı. Bense açılıştan iki gün sonra 23 Aralık Cuma sabahı Acıbadem’de bulunan Akasya AVM’deki toplantım için Gümüşsuyu’ndaki evimden çıktım.

İki hafta önce hain terör saldırısının yaşandığı Beşiktaş İnönü Stadı’nın yeni adıyla Vodafone Arena’nın yanından sahile indim. Bu yolu her gün kullanıyorum ve eskiden Beleş Tepe olarak bilinen Şehitler Tepesi’nde sürekli ziyaretçiler oluyor. Bugün yoktu.

Karşıya geçmek için güzergah olarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yerine yeni açılan Avrasya Tüneli’ni seçtim. Tünele nasıl gideceğimi bilmiyordum fakat tabelaları takip ederek yolumu bulacağıma inandım. Yönlendirmeler bir noktada beni Atatürk Havalimanı’na mı götürüyor acaba diye düşündüm ama sonuç iyi ki öyle olmadı.

Asya ve Avrupa kıtaları arası seyahati beş dakikaya indirdiği söylenilen İngilizce adıyla Eurasia Tunnel, Kazlıçeşme-Göztepe hattında toplam 14,6 kilometrelik bir yolu kapsıyor ve bunun 5.4 kilometrelik kısmı deniz tabanı altından geçiyor.

Bugüne kadar Avrupa’nın birçok ülkesinde araç kullandım fakat denizin altından arabayla ilk defa geçiyorum. Altımdaki araç da Honda Civic Type-R. Honda’nın yol tipi yarış otomobili. İlk defa turbo besleme kullanılan 2,0 litrelik benzinli motoruyla 310 HP güç 400 Nm tork üretiyor… Testini yakında izleyebileceksiniz merak endişelenmeyin.

Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti, şu an otomobiller için 15 TL, minibüsler için 22,5 TL. Yeni yılda ücretlendirme Amerikan Doları üzerinden olacak. Avrasya Tüneli’nden 22 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında elde edilen gelir, şehit yakınlarına bağışlanacak. Tünel 30 Ocak’a kadar saat 07.00-21.00 arası kullanılabiliyor. Sonrasında 24 saat açık olacak.

Tünel İstanbulluların çilesi trafiğe çözüm olacak mı bilinmez ama köprülere alternatif yol sağlayarak yoğunluğu azaltmaya katkıda bulunacağı kesin. Denizin altında yolculuk yapmanın bedeli muadillerine göre biraz daha yüksek.

Tünele ulaşımdaki trafiği de düşününce bir an Sirkeci’den feribotla Harem’e mi geçsem diye düşünmedim değil… Özellikle yılbaşı arifesi İstanbul’da trafik daha da fazla oluyor. Vatandaşlar hediye alışverişi için mi evden çıkıyorlar bilemiyorum kötü ve yağmurlu havaya rağmen sanki herkes yollarda. Tünele varana kadar trafikten şikayet etsem de geçişteki konfor bu şikayetleri unutturdu. Kronometreyi çalıştırmayı unutsam da vaat edildiği gibi çok kısa bir sürede Avrupa’dan Asya’ya geçtim.

Avrasya Tüneli ülkenin dört bir yanından merak ediliyor. Yakın zamanda tünelden geçme imkanı olmayacaklar için ya da tüneli kullanmadan önce bilgi sahibi olmak isteyenler için bu Vlog’u çekmek istedim. Uzun zamandır Vlog’lara ara vermiştim biraz paslanmış olabilirim. Ayrıca bu görüntüler kurgulanmadan çekildiği için sürçülisan ettiysem affedin. Bundan sonra sizlerin de ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bu tür tecrübeleri daha sık görüntülemeye ve sizlerle paylaşmaya çalışacağım. İletişimimizi kuvvetlendirmek ve kanalı renklendirmek için çektiğim bu videoyu umarım beğenmişsinizdir.

Merak etmeyin, test sürüşü videoları bir yere gitmiyor. Onları 3 senedir olduğu gibi her hafta yayınlamaya devam edeceğim. Bu yeni konseptle alakalı önerilerinizi, görmek istediklerinizi, merak ettiklerinizi videonun altına yorum olarak bırakmayı unutmayın. Sizlerin düşünceleri benim için çok değerli. Her yoruma cevap veremesem de yazdığınız her yorumu bizzat okuduğumu ve Carviser kanalına yön verirken bunlardan kesinlikle faydalandığımı bilmenizi isterim. Bu bağlamda kanala abone olmanız da işimi doğru yaptığımı ölçümleyebilmem açısından çok önemli. Lütfen Carviser Youtube kanalımı ve Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın. Teşekkürler, görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin