Autocar‘a göre sedan versiyon Avrupa’da yolun sonuna geldi.

Volkswagen’in özellikle Türkiye’de çok satan D segmenti sedan modeli Passat ile ilgili flaş bir gelişme oldu. İngiliz otomobil dergisi Autocar‘ın haberine göre VW, 1973’ten beridir satışta olan Passat’ın fişini çekiyor.

Tabii bu durumun şimdilik sadece Avrupa pazarını ve 4 kapılı sedan gövde tipini kapsadığını belirtelim. İddialara göre Volkswagen’in bu kararı almasında etkili iki sebep var. Birincisi, sedan gövde tipindeki Passat satışlarının Avrupa’da station wagon versiyon Variant’ın ciddi şekilde geride kalması. İkincisi ise 2017’den bu yana pazarda olan ve 2020’de makyajlanan Arteon’un fastback versiyonunun Passat’ın yerini tutabilecek olması.

Kısa bir araştırma yaptığımızda artık Passat’ın Volkswagen’in global medya sitesinde ve birçok Avrupa pazarında yer almadığını görebiliyoruz.

B8 kodlu güncel jenerasyon 2023 yılında kapsamlı bir yenilenme operasyonundan geçecek fakat bu değişimler, sadece station wagon gövde tipine uygulanacak. Kısacası B9 kodlu nesil sadece SW olarak satılacak.

1973’ten 1988’e kadar 2 kapılı sedan (bazı pazarlarda yer alan Santana’yı saymazsak) olarak alınabilen Passat, aşağı yukarı 34 yıldır dört kapılı sedan olarak da satılıyordu.

Aslında Passat’ın gidişinin bir sebebi daha olabilir. 2017’den beridir elektrikli ulaşım için ciddi çalışmalar içinde olan Volkswagen’in 2019’da tanıttığı ID Space Vizzion konseptini temel alan bir model bir süredir geliştiriliyor.

Söylenene göre Alman marka, şimdilik Aero B olarak anılan otomobile yer açmak adına Passat’tan vazgeçmeye karar vermiş.

ID.3, ID.4 ve ID.5 gibi modeller ile EV pazarında yer alan Volkswagen, lansman zamanında Aero B yerine alıştığımız tarzda bir isme geçiş yapabilir.

Neredeyse çeyrek asırdır üretilen Passat ailesi, büyük bir üyesini kaybetti. Bakalım benzer kaderi Skoda Superb de paylaşacak mı?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin